GCM1885C2A5R5DA16D
Mfr.Part #
GCM1885C2A5R5DA16D
Description
CAP CER 5.5PF 100V C0G/NP0 0603
Capacitance :
5.5pF
Tolerance :
±0.5pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
C0G NP0
Thickness :
889μm
Height :
800μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Weight :
6.293594mg
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
100V
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
yes
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Case Code (Metric) :
Ratings :
AEC-Q200
Murata Electronics GCM1885C2A5R5DA16D
GCM 5.5pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)