GCM1885C2A4R9CA16D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GCM1885C2A4R9CA16D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.9PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
C0G
Weight :
6.293594mg
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
4.9pF
Applications :
Automotive
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
889μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±0.25pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
100V
Series :
GCM
Height :
800μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Murata Electronics GCM1885C2A4R9CA16D
GCM 4.9pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)