GCM1885C2A471JA16D
Mfr.Part #
GCM1885C2A471JA16D
Description
CAP CER 470PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Depth :
800μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Width :
0.8mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness :
889μm
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Length :
1.6mm
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
yes
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±5%
Capacitance :
470pF
Automotive
Height :
800μm
Case Code (Imperial) :
Murata Electronics GCM1885C2A471JA16D
GCM 470pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)