GCM1885C2A241JA16D
Mfr.Part #
GCM1885C2A241JA16D
Description
CAP CER 240PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Dielectric :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
800μm
Capacitance :
240pF
Thickness :
889μm
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
100V
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
800μm
ROHS3 Compliant
Width :
0.8mm
Mount :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
yes
Case Code (Metric) :
Murata Electronics GCM1885C2A241JA16D
GCM 240pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)