GCM1885C2A1R6CA16D
Mfr.Part #
GCM1885C2A1R6CA16D
Description
CAP CER 1.6PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Weight :
6.293594mg
Capacitance :
1.6pF
ROHS3 Compliant
Height :
800μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
889μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Termination :
SMD/SMT
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Automotive
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
C0G
Dielectric :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Murata Electronics GCM1885C2A1R6CA16D
GCM 1.6pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)