GCM1885C2A121FA16J
Mfr.Part #
GCM1885C2A121FA16J
Description
CAP CER 120PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
yes
Mounting Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Negative Tolerance :
1%
Capacitance :
0.00012μF
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Positive Tolerance :
1%
Size Code :
Reference Standard :
AEC-Q200
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature (Max) :
125°C
ECCN Code :
EAR99
Murata Electronics GCM1885C2A121FA16J
0.00012μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations