GCM1885C1H2R9CA16D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GCM1885C1H2R9CA16D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.9PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
2.9pF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.25pF
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
C0G
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Weight :
6.293594mg
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
889μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Applications :
Automotive
Multilayer :
yes
Height :
800μm
ECCN Code :
EAR99
Series :
GCM
Murata Electronics GCM1885C1H2R9CA16D
GCM 2.9pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)