GCM1885C1H222FA16D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GCM1885C1H222FA16D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
GCM
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
C0G
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
2200pF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Applications :
Automotive
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Murata Electronics GCM1885C1H222FA16D
GCM 2200pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)