GCM155R72A271KA37D
Mfr.Part #
GCM155R72A271KA37D
Description
CAP CER
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
10%
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
STANDARD: AEC-Q200
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Capacitance :
270pF
yes
Width :
500μm
Height :
500μm
Case Code (Metric) :
Weight :
652.039032μg
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Length :
1mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Operating Temperature :
125°C