GCM1555C1HR68BA16D
Mfr.Part #
GCM1555C1HR68BA16D
Description
CAP CER 0.68PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
yes
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
Positive Tolerance :
14.71%
Size Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Reference Standard :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Negative Tolerance :
14.71%
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Mounting Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
6.8e-7μF
Operating Temperature (Max) :
125°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Murata Electronics GCM1555C1HR68BA16D
6.8e-7μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations