GCM1555C1H910FA16D
Mfr.Part #
GCM1555C1H910FA16D
Description
CAP CER 91PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Negative Tolerance :
1%
TR, Paper, 7 Inch
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance :
0.000091μF
Positive Tolerance :
1%
Reference Standard :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Max) :
125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Factory Lead Time :
14 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Murata Electronics GCM1555C1H910FA16D
0.000091μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations