GCM1555C1H680JA16D
Mfr.Part #
GCM1555C1H680JA16D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 68PF 50V C0G/NP0 0402
Stock
757
In Stock :
757
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness :
558.8μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Width :
0.5mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Height :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
1005
Lead Free :
Lead Free
yes
Depth :
500μm
Weight :
6.010099mg
Capacitance :
68pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Applications :
Automotive
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
C0G
Series :
GCM
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
1mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
0402
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Murata Electronics GCM1555C1H680JA16D
GCM 68pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)