GCM1555C1H5R9DA16D
Mfr.Part #
GCM1555C1H5R9DA16D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.9PF 50V C0G/NP0 0402
C0G
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
C0G
Height :
500μm
Weight :
6.010099mg
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Applications :
Automotive
Capacitance :
5.9pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
GCM
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.5pF