GCM1555C1H5R4DA16D
Mfr.Part #
GCM1555C1H5R4DA16D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.4PF 50V C0G/NP0 0402
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
e3
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
5.4pF
WRAPAROUND
Series :
GCM
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Height :
500μm
Weight :
6.010099mg
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Thickness :
558.8μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.5pF
Case Code (Imperial) :
Murata Electronics GCM1555C1H5R4DA16D
GCM 5.4pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)