GCM1555C1H4R8CA16D
Mfr.Part #
GCM1555C1H4R8CA16D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.8PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Thickness :
558.8μm
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
C0G
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.25pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
GCM
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
e3
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
4.8pF
Weight :
6.010099mg
Applications :
Automotive
Height :
TR, Paper, 7 Inch
Murata Electronics GCM1555C1H4R8CA16D
GCM 4.8pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)