GCM1555C1H4R0CA16D
Mfr.Part #
GCM1555C1H4R0CA16D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4PF 50V C0G/NP0 0402
Tolerance :
±0.25pF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Applications :
Automotive
C0G
Termination :
SMD/SMT
Length :
1mm
Height :
500μm
Capacitance :
4pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
GCM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
6.010099mg
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.5mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
C0G
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness :
558.8μm
Murata Electronics GCM1555C1H4R0CA16D
GCM 4pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)