GCM1555C1H1R7CA16D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GCM1555C1H1R7CA16D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.7PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness :
558.8μm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.25pF
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Weight :
6.010099mg
Applications :
Automotive
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Series :
GCM
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V