GCM1555C1H1R3CA16D
Mfr.Part #
GCM1555C1H1R3CA16D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.3PF 50V C0G/NP0 0402
Stock
44
In Stock :
44
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
0402
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
15 Weeks
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.25pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
500μm
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Capacitance :
1.3pF
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
1005
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive
Weight :
6.010099mg
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
558.8μm
Series :
GCM
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Murata Electronics GCM1555C1H1R3CA16D
GCM 1.3pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)