GCM1555C1H111FA16D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GCM1555C1H111FA16D
Manufacturer
Murata Electronics
Description
CAP CER 110PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
14 Weeks
Positive Tolerance :
1%
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
0.00011μF
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Operating Temperature (Max) :
125°C
Negative Tolerance :
1%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Surface Mount :
yes
Reference Standard :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Size Code :
Number of Terminations :
2
Murata Electronics GCM1555C1H111FA16D
0.00011μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations