GCM033R71A332KA03D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GCM033R71A332KA03D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 10V X7R 0201
Stock
840
In Stock :
840
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Thickness :
330.2μm
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
GCM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
300μm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
0201
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
0603
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
0.6mm
Width :
0.3mm
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Applications :
Automotive
HTS Code :
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated DC :
10V
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
300μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
3300pF
Murata Electronics GCM033R71A332KA03D
GCM 3300pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)