GCM0335C1E1R1CD03D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GCM0335C1E1R1CD03D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.1PF 25V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Applications :
Automotive
Height :
300μm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness :
330.2μm
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
0.3mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
1.1pF
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Series :
GCM
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Multilayer :
yes
Depth :
300μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
0.6mm
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±0.25pF
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
GCM0335C1E1R1CD03D
Murata Electronics GCM0335C1E1R1CD03D
GCM 1.1pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
GCM0335C1E1R1CD03D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
GCM0335C1E1R1CD03D Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V