GCJ55DR72E684KXJ1L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GCJ55DR72E684KXJ1L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.68UF 250V X7R 2220
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Case Code (Imperial) :
Height :
1.25mm
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Feature :
Soft Termination
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Weight :
289.987272mg
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
250V
Ratings :
AEC-Q200
Series :
GCJ
Thickness :
2.3114mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitance :
0.68µF
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.091 2.30mm
Length :
5.7mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Murata Electronics GCJ55DR72E684KXJ1L
GCJ 0.68μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
GCJ55DR72E684KXJ1L Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 250V.
GCJ55DR72E684KXJ1L Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V