GCJ216R71E272KA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GCJ216R71E272KA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Description
CAP CER
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Positive Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Negative Tolerance :
10%
Capacitance :
0.0027μF
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Height :
0.6mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
Length :
2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
15 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Max) :
125°C
Width :
1.25mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Datasheets
GCJ216R71E272KA01D
Murata Electronics GCJ216R71E272KA01D
0.0027μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations