GCJ188R91E474KA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GCJ188R91E474KA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 25V X8R 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X8R
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitance :
0.47µF
Series :
GCJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
15 Weeks
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±10%
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Murata Electronics GCJ188R91E474KA01D
GCJ 0.47μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)