GCG32ER71E475JA01L
- Mfr.Part #
- GCG32ER71E475JA01L
- Factory Lead Time :
- 15 Weeks
- Size Code :
- 1210
- Lifecycle Status :
- NRND (Last Updated: 1 month ago)
- Temperature Characteristics Code :
- X7R
- JESD-609 Code :
- e3
- Capacitance :
- 4.7μF
- Operating Temperature (Max) :
- 125°C
- Temperature Coefficient :
- 15% ppm/°C
- Operating Temperature (Min) :
- -55°C
- Dielectric Material :
- Ceramic
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Rated (DC) Voltage (URdc) :
- 25V
- Packing Method :
- TR, Embossed, 7 Inch
- Negative Tolerance :
- 5%
- Terminal Finish :
- Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
- Positive Tolerance :
- 5%
- Datasheets
- GCG32ER71E475JA01L
4.7μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
GCG32ER71E475JA01L Overview
GCG32ER71E475JA01L Features
a tolerance of 5%
a tolerance of 5%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient