GCG31MR71E155MA01L
- Mfr.Part #
- GCG31MR71E155MA01L
- Temperature Coefficient :
- 15% ppm/°C
- Positive Tolerance :
- 20%
- Capacitance :
- 1.5μF
- Voltage - Rated DC :
- 25V
- Operating Temperature (Min) :
- -55°C
- Operating Temperature (Max) :
- 125°C
- Negative Tolerance :
- 20%
- Datasheets
- GCG31MR71E155MA01L
.jpg)
1.5μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
GCG31MR71E155MA01L Overview
There is no negative tolerance associated with this part.Positive tolerance exhibits 20% on this part.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 15% ppm/°C.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.
GCG31MR71E155MA01L Features
a tolerance of 20%
a tolerance of 20%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V