GCG31MR71E125MA01L
- Mfr.Part #
- GCG31MR71E125MA01L
- Temperature Coefficient :
- 15% ppm/°C
- Operating Temperature (Min) :
- -55°C
- Voltage - Rated DC :
- 25V
- Capacitance :
- 1.2μF
- Operating Temperature (Max) :
- 125°C
- Negative Tolerance :
- 20%
- Positive Tolerance :
- 20%
- Datasheets
- GCG31MR71E125MA01L
.jpg)
1.2μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
GCG31MR71E125MA01L Overview
Considering negative tolerance, this part has 20% tolerance.There is no positive tolerance on this part.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 15% ppm/°C.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
GCG31MR71E125MA01L Features
a tolerance of 20%
a tolerance of 20%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V