GCG31MR71E125KA01L
- Mfr.Part #
- GCG31MR71E125KA01L
- Operating Temperature (Min) :
- -55°C
- Multilayer :
- yes
- Terminal Finish :
- Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
- Operating Temperature (Max) :
- 125°C
- Lifecycle Status :
- IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
- Packing Method :
- TR, Embossed, 7 Inch
- Negative Tolerance :
- 10%
- Capacitance :
- 1.2μF
- Capacitor Type :
- CERAMIC CAPACITOR
- JESD-609 Code :
- e3
- Positive Tolerance :
- 10%
- Dielectric :
- Tape and Reel (TR)
- Voltage - Rated DC :
- 25V
- Temperature Coefficient :
- 15% ppm/°C
- Pbfree Code :
- Datasheets
- GCG31MR71E125KA01L
.jpg)
1.2μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
GCG31MR71E125KA01L Overview
The part in question has a tolerance of 10%.Ceramic capacitor exhibCeramic capacitors a posCeramic capacitorive tolerance of 10%.This coefficient equals 15% ppm/°C indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
GCG31MR71E125KA01L Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V