GCG31MR71E125JA01K
- Mfr.Part #
- GCG31MR71E125JA01K
- Manufacturer
- Murata Electronics
- Description
- CAP CER
- Manufacturer :
- Murata Electronics
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Negative Tolerance :
- 5%
- Operating Temperature (Min) :
- -55°C
- Surface Mount :
- yes
- ECCN Code :
- EAR99
- Terminal Shape :
- WRAPAROUND
- Temperature Coefficient :
- 15% ppm/°C
- Factory Lead Time :
- 15 Weeks
- Operating Temperature (Max) :
- 125°C
- Packing Method :
- TR, EMBOSSED, 13 INCH
- Positive Tolerance :
- 5%
- Rated (DC) Voltage (URdc) :
- 25V
- Temperature Characteristics Code :
- X7R
- Size Code :
- 1206
- Capacitor Type :
- CERAMIC CAPACITOR
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- Dielectric Material :
- Ceramic
- Capacitance :
- 1.2μF
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Number of Terminations :
- 2
- Reference Standard :
- AEC-Q200
- Pbfree Code :
- yes
- Multilayer :
- Reach Compliance Code :
- Compliant
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Datasheets
- GCG31MR71E125JA01K
.jpg)
1.2μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
GCG31MR71E125JA01K Overview
GCG31MR71E125JA01K Features
a tolerance of 5%
a tolerance of 5%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient