GCG21BR71E824JA01L
- Mfr.Part #
- GCG21BR71E824JA01L
- WRAPAROUND
- Lifecycle Status :
- IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Voltage - Rated DC :
- 25V
- Operating Temperature (Min) :
- -55°C
- Factory Lead Time :
- 15 Weeks
- Reach Compliance Code :
- Compliant
- Operating Temperature (Max) :
- 125°C
- Dielectric :
- X7R
- Capacitance :
- 820nF
- Reference Standard :
- AEC-Q200
- Terminal Finish :
- Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
- Size Code :
- 0805
- JESD-609 Code :
- e3
- Packing Method :
- TR, Embossed, 7 Inch
- Negative Tolerance :
- 5%
- Temperature Coefficient :
- 15% ppm/°C
- Positive Tolerance :
- 5%
- Datasheets
- GCG21BR71E824JA01L
-0,33mm.jpg)
820nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
GCG21BR71E824JA01L Overview
Negative tolerance of 5% is characteristic of this part.Ceramic capacitor possesses a tolerance of 5% when Ceramic capacitor comes to posCeramic capacitorive tolerances.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15% ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
GCG21BR71E824JA01L Features
a tolerance of 5%
a tolerance of 5%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V