GCG188R91H104MA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GCG188R91H104MA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Description
CAP CER 0.1UF 50V X8R 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X8R
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature (Max) :
150°C
Reference Standard :
AEC-Q200
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Size Code :
Capacitance :
0.1μF
Reach Compliance Code :
Compliant
Positive Tolerance :
20%
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Negative Tolerance :
20%
Murata Electronics GCG188R91H104MA01D
0.1μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations