GCG188R71E124JA12D
- Mfr.Part #
- GCG188R71E124JA12D
- Manufacturer
- Murata Electronics
- Description
- CAP CER
- Manufacturer :
- Murata Electronics
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Reach Compliance Code :
- Compliant
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Capacitor Type :
- CERAMIC CAPACITOR
- Multilayer :
- yes
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- ECCN Code :
- EAR99
- Number of Terminations :
- 2
- Temperature Coefficient :
- 15% ppm/°C
- Dielectric :
- X7R
- Reference Standard :
- AEC-Q200
- Pbfree Code :
- yes
- Surface Mount :
- Operating Temperature (Max) :
- 125°C
- Factory Lead Time :
- 14 Weeks
- Voltage - Rated DC :
- 25V
- Negative Tolerance :
- 5%
- Size Code :
- 0603
- Capacitance :
- 120nF
- Terminal Finish :
- Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
- Packing Method :
- TR, Paper, 7 Inch
- Positive Tolerance :
- 5%
- Temperature Characteristics Code :
- X7R
- JESD-609 Code :
- e3
- Operating Temperature (Min) :
- -55°C
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Terminal Shape :
- WRAPAROUND
- Datasheets
- GCG188R71E124JA12D
.jpg)
120nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations