GCD216R71H122MA01D
- Mfr.Part #
- GCD216R71H122MA01D
- Manufacturer
- Murata Electronics
- Description
- CAP CER
- Manufacturer :
- Murata Electronics
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Temperature Coefficient :
- 15% ppm/°C
- Capacitor Type :
- CERAMIC CAPACITOR
- Surface Mount :
- yes
- Operating Temperature (Min) :
- -55°C
- Lifecycle Status :
- NRND (Last Updated: 1 month ago)
- Packing Method :
- TR, Paper, 7 Inch
- Rated (DC) Voltage (URdc) :
- 50V
- Temperature Characteristics Code :
- X7R
- Capacitance :
- 0.0012μF
- Multilayer :
- yes
- Reach Compliance Code :
- Compliant
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Pbfree Code :
- ECCN Code :
- EAR99
- Number of Terminations :
- 2
- Dielectric Material :
- Ceramic
- JESD-609 Code :
- e3
- Size Code :
- 0805
- Operating Temperature (Max) :
- 125°C
- Terminal Shape :
- WRAPAROUND
- Factory Lead Time :
- 15 Weeks
- Reference Standard :
- AEC-Q200
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- Terminal Finish :
- Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Negative Tolerance :
- 20%
- Positive Tolerance :
- 20%
- Datasheets
- GCD216R71H122MA01D
-0,60mm.jpg)
0.0012μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations