GCD188R72A182MA01D
- Mfr.Part #
- GCD188R72A182MA01D
- Manufacturer
- Murata Electronics
- Description
- CAP CER
- Manufacturer :
- Murata Electronics
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Rated (DC) Voltage (URdc) :
- 100V
- Dielectric Material :
- Ceramic
- Terminal Shape :
- WRAPAROUND
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Operating Temperature (Max) :
- 125°C
- Packing Method :
- TR, Paper, 7 Inch
- Surface Mount :
- yes
- Reference Standard :
- AEC-Q200
- Capacitance :
- 0.0018μF
- Positive Tolerance :
- 20%
- Number of Terminations :
- 2
- Temperature Coefficient :
- 15% ppm/°C
- JESD-609 Code :
- e3
- Factory Lead Time :
- 15 Weeks
- Reach Compliance Code :
- Compliant
- Negative Tolerance :
- 20%
- Temperature Characteristics Code :
- X7R
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Pbfree Code :
- yes
- Capacitor Type :
- CERAMIC CAPACITOR
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- Multilayer :
- Size Code :
- 0603
- Lifecycle Status :
- IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
- Terminal Finish :
- Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
- Operating Temperature (Min) :
- -55°C
- ECCN Code :
- EAR99
- Datasheets
- GCD188R72A182MA01D
-0,80mm.jpg)
0.0018μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations