GC9700-00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GC9700-00
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Die
Datasheet
Download
Description
SI SCHOTTKY NON HERMETIC CHIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 nA @ 50 V
Package / Case :
Die
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Supplier Device Package :
Chip
Package :
Tray
Diode Type :
Schottky
Series :
Current - Average Rectified (Io) :
15mA
Capacitance @ Vr, F :
2.1pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
70 V
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
430 mV @ 1 mA
Datasheets
GC9700-00
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 430 mV @ 1 mA -55°C ~ 150°C 200 nA @ 50 V Die Surface Mount
GC9700-00 Overview
GC9700-00 Features
GC9700-00 Applications
There are a lot of Microchip
GC9700-00 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB