GBU10005
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GBU10005
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
4-SIP, GBU
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 10A GBU
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Reverse Voltage (DC) :
35V
Number of Phases :
1
JESD-609 Code :
e3
Weight :
3.404012g
Peak Non-Repetitive Surge Current :
220A
Average Rectified Current :
10A
Base Part Number :
GBU10005
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 5A
Diode Type :
Single Phase
Lead Free :
Lead Free
Max Surge Current :
220A
ECCN Code :
EAR99
Height :
18.8mm
Pin Count :
4
Forward Voltage :
1V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
4
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 50V
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
Forward Current :
10A
Peak Reverse Current :
5μA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Elements :
1
Length :
22.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
50V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Width :
3.56mm
Package / Case :
4-SIP, GBU
Packaging :
Tube
Termination :
Case Connection :
Isolated
Element Configuration :
Single
Datasheets
GBU10005
SMC Diode Solutions GBU10005
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 5μA @ 50V 1V @ 5A 4-Termination 1-Phase 4-SIP, GBU Tube
GBU10005 Overview
With 4 pins, it is equipped with a very low number.An input voltage of 10A powers this device.By using GBU10005 as the base part number, you can identify several related parts.Electronic components in the 4-SIP, GBU package are basically the same.Through Hole is the method of mounting the device.The normal operation of the device is ensured when it is operated at the temperature of 0 degrees Celsius.The surge current should be monitored and should not exceed zero.A peak reverse voltage of 0 is used to power this device.
GBU10005 Features
4 pin count
10A forward voltage
forward voltage of 10A
4-SIP, GBU package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
peak reverse voltage of 5μA
a reverse voltage peak of 5μA
GBU10005 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
GBU10005 applications of bridge rectifiers.
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A