GA355DR7GC102KY02L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GA355DR7GC102KY02L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 250VAC X7R 2220
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Thickness (Max) :
0.091 2.30mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 3 weeks ago)
REACH SVHC :
No SVHC
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage :
250V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
X1, Y2
Series :
GA3
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Length :
5.7mm
Height :
2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated AC :
250V
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
250V
Applications :
Safety
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Thickness :
2.3114mm
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
Depth :
5mm
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Capacitance :
1000pF
Pbfree Code :
yes
Weight :
480.014126mg
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GA355DR7GC102KY02L from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:250V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Package / Case:2220 (5750 Metric), Number of Pins:2, GA355DR7GC102KY02L pinout, GA355DR7GC102KY02L datasheet PDF, GA355DR7GC102KY02L amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GA355DR7GC102KY02L ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GA355DR7GC102KY02L
GA3 1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
GA355DR7GC102KY02L Overview
A program's size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 250V, it is capable of operating.
GA355DR7GC102KY02L Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V