GA355DR7GC101KY02L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GA355DR7GC101KY02L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 250VAC X7R 2220
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
Termination :
SMD/SMT
Applications :
Safety
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.091 2.30mm
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Voltage - Rated AC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
5mm
Weight :
480.014126mg
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
250V
Height :
2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
100pF
Length :
5.7mm