G9EB-1-B-DC60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G9EB-1-B-DC60
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
DC POWER RELAY
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Mounting Feature :
Panel Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operate Time :
30ms
HTS Code :
Coil Resistance :
1.8kOhm
Coil Type :
Non Latching
Series :
G9EB-1
Body Length or Diameter :
60mm
Coil Release Voltage(DC) :
6V
Packaging :
Bulk
Electrical Life :
30000 Cycle(s)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Voltage :
60VDC
Contact Voltage(DC)-Max :
250V
Coil Current :
33.3mA
Relay Action :
Momentary
Surface Mount :
No
Contact/Output Supply Type :
DC
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Seal Rating :
Sealed - Fully
Release Time :
15ms
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
ECCN Code :
EAR99
Switching Voltage :
250VAC -Max
Must Release Voltage :
0.6VDC
Body Breadth :
25 mm
Coil Power :
2000mW
Body Height :
52mm
Physical Dimension :
60mm x 25mm x 52mm
Coil/Input Supply Type :
DC
Published :
2002
Must Operate Voltage :
45VDC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Rating (Current) :
25A