G91MA7-P12LCC9-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G91MA7-P12LCC9-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MEDI-SNAP,RECEPTACLE, STY 9,
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Termination :
Solder Cup
Number of Contacts :
12 Contact
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Features :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Gold
Package :
Bulk
RoHS :
Details
Contact Gender :
Socket (Female)
Shell Size :
1
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Voltage Rating :
25V
Tradename :
ODU MEDI-SNAP
Operating Temperature :
-50°C ~ 120°C
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Wire Gauge :
28 AWG
Product :
Connectors
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size - Insert :
1
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Brand :
Mounting Style :
Panel
Shell Finish :
Series :
ODU MEDI-SNAP?
ODU USA
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Termination Style :
Solder
Number of Positions :
12
Color :
Gray
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Contact Finish Thickness - Mating :
Primary Material :
Plastic
Base Product Number :
G91MA7-P
IP Rating :
IP50
Cable Opening :
Current Rating :
4 A
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
Brass
Current Rating (Amps) :
4A
Shell Size, MIL :
Backshell Material, Plating :
Product Status :
Active
ODU G91MA7-P12LCC9-0000
Receptacle, Female Sockets Polysulfone (PSU) Panel Mount 12 Positions Solder Cup Gold - A Push-Pull, Detent Lock
G91MA7-P12LCC9-0000 Overview
G91MA7-P12LCC9-0000 Features
ODU MEDI-SNAP? series
G91MA7-P12LCC9-0000 Applications
There are a lot of ODU
G91MA7-P12LCC9-0000 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER