G8ND-2S-DC12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G8ND-2S-DC12
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Automotive Relays
Published :
Must Release Voltage :
1VDC
Must Operate Voltage :
6.5VDC
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Rating (Current) :
30A
Release Time :
10ms
Switching Voltage :
16VDC -Max
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Factory Lead Time :
9 Weeks
Coil Power :
800mW
Coil Resistance :
180Ohms
Contact Form :
SPDT (1 Form C) x 2
Coil Current :
66.7mA
Series :
G8ND-2
Operate Time :
10ms
Termination Style :
PC Pin
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
G8ND-2S-DC12
Omron Electronic Components G8ND-2S-DC12
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V