G8HE-1C7T-R1-DC12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G8HE-1C7T-R1-DC12
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY MINI ISO AUTO
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Automotive Relays
Release Time :
20ms
Mounting Type :
Socketable
Coil Voltage :
12VDC
Packaging :
Bulk
Must Operate Voltage :
8VDC
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Switching Voltage :
16VDC -Max
Coil Current :
141mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operate Time :
20ms
Coil Type :
Non Latching
Must Release Voltage :
1VDC
Contact Rating (Current) :
40A
Series :
G8HE
Coil Resistance :
85Ohms
Termination Style :
Plug In
Feature :
Resistor
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Power :
1.6W
Datasheets
G8HE-1C7T-R1-DC12
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V