G83F1C-P18LJG9-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G83F1C-P18LJG9-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, STY 8, SZ
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Status :
Active
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
18
Fastening Type :
Push-Pull
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
RoHS :
Details
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
1
Shell Size - Insert :
3
Features :
Contact Material :
Brass
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Subcategory :
Circular Connectors
Current Rating (Amps) :
7.5A
Package :
Bulk
Termination :
Solder Cup
Primary Material :
Metal
Shell Size, MIL :
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
Cable Opening :
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Backshell Material, Plating :
Shell Material :
Brass
ODU USA
Color :
Silver
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Brand :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Voltage Rating :
366V
Datasheets
G83F1C-P18LJG9-0000
Receptacle, Female Sockets Brass Panel Mount 18 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 1 Push-Pull
G83F1C-P18LJG9-0000 Overview
G83F1C-P18LJG9-0000 Features
ODU MINI-SNAP? F series
G83F1C-P18LJG9-0000 Applications
There are a lot of ODU
G83F1C-P18LJG9-0000 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER