G7L-2A-TUB-CB-DC100
Mfr.Part #
G7L-2A-TUB-CB-DC100
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 100V
Stock
29
In Stock :
29
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Body Breadth :
33.5 mm
Mount :
Brackets
Switching Voltage :
250VAC -Max
Factory Lead Time :
13 Weeks
Contact Current(AC)-Max :
30A
G7L
Body Height :
47mm
Coil Voltage (DC) :
100V
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Reference Standard :
CE; CSA; TUV; UL
Max Current Rating :
25A
Must Release Voltage :
15VDC
Power Consumption :
1.9W
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Power :
1900mW
Must Operate Voltage :
75VDC
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Weight :
99.999994g
Physical Dimension :
68.5mm x 33.5mm x 47mm
Published :
2003
ECCN Code :
EAR99
Contact (AC) Max Rating R Load :
30A@220VAC
Coil Resistance :
5.26kOhm
Termination :
Quick Connect
DPST-NO (2 Form A)
Body Length or Diameter :
68.5mm
Operating Temperature :
-25°C~60°C
Coil Current :
19mA
Coil Voltage :
100Vdc