G7L-2A-T-J-CB-DC48
Mfr.Part #
G7L-2A-T-J-CB-DC48
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 48V
Stock
71
In Stock :
71
Coil Resistance :
1.22kOhm
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Coil Power :
1900mW
Bulk
Coil Voltage (AC) :
48V
Max Current Rating :
25A
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Coil Voltage :
48VDC
Voltage - Rated AC :
250V
Must Operate Voltage :
36VDC
Operating Temperature :
-25°C~60°C
Width :
33.5mm
Weight :
99.999994g
Power Consumption :
1.9W
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Coil Current :
40mA
Coil/Input Supply Type :
DC
Feature :
Test Button
Number of Pins :
6
Switching Voltage :
250VAC -Max
Must Release Voltage :
7.2VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
52.5mm
Current Rating :
25A
Physical Dimension :
52.5mm x 33.5mm x 53mm
Depth :
33.5mm
Termination :
Quick Connect
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact (AC) Max Rating R Load :
30A@220VAC
Coil Voltage (DC) :
48V
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mount :
Brackets, Panel
Mounting Type :
Chassis Mount
Reference Standard :
CE; CSA; TUV; UL
Contact Current(AC)-Max :
30A
Height :
53mm