G7L-2A-P-PV-DC24
Mfr.Part #
G7L-2A-P-PV-DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V
Stock
251
In Stock :
251
AC
Input Switching Control Type :
Random
Contact Voltage(AC)-Max :
280V
Number of Terminations :
6
Reference Standard :
UL; VDE
DPST
Width :
35.5mm
Termination Style :
PC Pin
Physical Dimension :
52.5mm x 35.5mm x 41mm
Must Release Voltage :
2.4VDC
Contact Resistance :
100MOhm
Reach Compliance Code :
Unknown
Height :
52.5mm
Switching Voltage :
277VAC -Max
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
4000 Vrms
Published :
2013
Termination :
PC Pin
Factory Lead Time :
11 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Contact Rating (Current) :
30A
Mount :
Through Hole
Coil Voltage :
24VDC
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Electrical Life :
30000 Cycle(s)
Must Operate Voltage :
18VDC
Power Consumption :
2.3W
Series :
G7L-PV
Coil Power :
2.3W
Dielectric Strength Between Open Contacts :
2000 Vrms
Coil Voltage (DC) :
24V
Coil Resistance :
250Ohm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Contact Material :
Silver Alloy
Coil Current :
95.8mA
PCB Hole Count :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
41mm