G6JU-2FS-Y-DC12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G6JU-2FS-Y-DC12
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
SIGNAL RELAYS - LOW SIGNAL SMT L
Stock
39
In Stock :
39
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Release Time :
3ms
Operate Time :
3ms
Coil Type :
Latching, Single Coil
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
2004
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Termination Style :
Gull wing
Switching Voltage :
125VAC 110VDC -Max
Coil Current :
9mA
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Rating (Current) :
1A
Series :
G6J-Y
Coil Voltage :
12VDC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Tube
Must Operate Voltage :
9VDC
Relay Type :
Telecom
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil Resistance :
1.33kOhms