G6CK-1114P-US-DC24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G6CK-1114P-US-DC24
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Body Breadth :
14.98 mm
Coil Voltage :
24VDC
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Operate Time :
10ms
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@250VAC
Termination Style :
PC Pin
Must Operate Voltage :
16.8VDC
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Through Hole
Max Current Rating :
10A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Coil Resistance :
2kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Series :
G6C
Body Height :
9.9mm
Release Time :
10 ms
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Reference Standard :
CSA; UL; VDE
Coil/Input Supply Type :
DC
Coil Voltage (DC) :
24V
Throw Configuration :
SPST
Lead Free :
Lead Free
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Pins :
6
Termination :
PC Pin
Pbfree Code :
yes
Contact (DC) Max Rating R Load :
10A@30VDC
Coil Current :
11.7mA
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Coil Power :
280mW