G6C-1114P-US-DC12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G6C-1114P-US-DC12
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil/Input Supply Type :
DC
Series :
G6C
Coil Voltage :
12VDC
Contact (AC) Max Rating I Load :
5A@250VAC
Reference Standard :
CSA; UL; VDE
Current Rating :
10A
Coil Resistance :
720Ohm
Published :
2000
Termination :
PC Pin
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
300W@125VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Coil Type :
Non Latching
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
2000 Vrms
Throw Configuration :
SPST
Factory Lead Time :
14 Weeks
Depth :
15mm
Power Consumption :
200mW
Termination Style :
PC Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
PCB Hole Count :
4
Width :
14.99mm
Contact Resistance :
30mOhm
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
20mm
Pbfree Code :
yes
Seal Rating :
Sealed - Fully
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Lead Free :
Lead Free
Relay Action :
Momentary
Coil Voltage (DC) :
12V
Release Time :
10 ms
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@250VAC
Max Voltage Rating (AC) :
380V
Max Current Rating :
10A
Coil Current :
16.7mA
Number of Terminations :
4
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Input Switching Control Type :
Random
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Weight :
5.6g
Switching Voltage :
380VAC 125VDC -Max
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
125V
Contact (DC) Max Rating R Load :
10A@30VDC
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Height :
9.91mm
Contact (AC) Max Power Rating R Load :
2500VA@380VAC
Operate Time :
10ms
Must Release Voltage :
1.2VDC
Voltage - Rated AC :
380V
Approval Agency :
CSA, UL, VDE
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
ECCN Code :
EAR99
Mount :
PCB, Through Hole
Coil Power :
200mW