G6BU-1114C-US-DC12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G6BU-1114C-US-DC12
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Max Current Rating :
5A
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Switching Voltage :
380VAC 125VDC -Max
Termination Style :
PC Pin
Radiation Hardening :
No
Published :
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Termination :
PC Pin
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Mounting Type :
Through Hole
Coil Voltage :
12VDC
Series :
G6B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Throw Configuration :
SPST
Coil Power :
200mW
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Current :
16.7mA
Max Voltage Rating (AC) :
380V
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
4
Operate Time :
10ms
Coil Type :
Latching, Single Coil
Seal Rating :
Sealed - Fully
Coil Resistance :
720Ohm
Contact Material :
Silver Alloy, Cadmium Free
Coil Voltage (DC) :
12V